Tandemový seskok    Výcvik    AFF    Sportovní kurz    O nás    Seznamovací let    Kontakt    

cz
      
en
Facebook - Youtube


Náš Facebook


Naše videa na Youtube


Výcvik - seskok padákem
IAFF - seskoky volný pád
Aktuality:
Akce - poukaz na tandemový seskok s otevřenou roční platností pro jednotlivce 4500 Kč s natáčením 6200 Kč.

 Tandemový seskok pro dva v akci za 8600 Kč.

 Poukaz na výcvik a první seskok na padáku křídlo za 3000 Kč.

 Elektronicky budete mít poukaz ihned po zaplacení na účet.

 Tandemové seskoky provádíme na letišti v Kolíně.

 

 

 

 

 
Facebook - Youtube


Náš Facebook


Naše videa na Youtube


Odkazy

      osnova      skripta      Fotky      Objednat AFF / ceník      

      
AFF - skripta

01. Úvod
02. Výstroj
03. Padák typu křídlo
04. Příprava na seskok
05. Výskok
06. Zákl. parašutistická poloha
07. Otevření padáku
08. Zákl. řízení klouzavého padáku
09. Systém přiblížení k cíli
10. Přistávání
11. Určení bodu výskoku

Základní řízení klouzavého padáku

Jak jsem se zmínil na začátku, používaný padák má vlastnosti křídla. To znamená, že i při ovládání rychlosti dopředného pohybu napodobujeme letadlo v letu; klapky křídel nahrazujeme stahováním odtokových hran tahem za řídicí šňůry.

Základní režimy klouzání

1. Plné klouzání: Let padáku při úplném uvolnění /tzv.“vypuštění“/ řídících šňůr. Při tomto režimu má padák nejvyšší dopřednou rychlost - cca 12 m/s, a proto ho používáme v případě potřeby většího horizontálního přemístění .

2. Poloviční klouzání: Padák letí při stažení řídících uzdiček do úrovně ramen. V tomto režimu je dopředná rychlost poloviční a používáme ho při přesnějším vedení padáku na cíl, kdy povolením nebo přitažením řídících šňůr plynule regulujeme dopřednou rychlost padáku.

3. Plné brzdění: Stažením řídicích uzdiček do úrovně pasu dosáhneme úplného zastavení dopředného pohybu padáku. Tento režim používáme většinou v závěrečné fázi přistání a při seskocích na přesnost přistání.

4. Přebrzdění: K tomuto stavu dojde při úplném stažení řídících kolíků. Je to stav, kdy vrchlík přepadává dozadu po odtokové hraně, přestává mít svoje aerodynamické vlastnosti a stává se neovladatelným. Prudce se zvyšuje pádová rychlost se současným klouzáním dozadu. V případě dostatečné výšky pomalým povolením řídicích šňůr uvedeme padák opět do režimu klouzavého letu. Nebezpečný je tento stav při předčasném a přehnaném zabrzdění v závěrečné fázi přistání.

Základní režimy klouzání

Základní režimy zatáčení

1. Zatáčení při plném klouzání: Stažením pravé, nebo levé řídicí šňůry v režimu plného klouzání vytáčíme zatáčku na velkém poloměru - tohoto způsobu užíváme při hrubém manévrováním nebo při vícenásobné otáčce -“spirále“, kterou využíváme na tzv. “utrácení“ výšky.

2. Zatáčení při polovičním brzdění: V režimu polovičního brzdění /madla u ramen/ dotáhneme řídící šňůru na příslušné straně. Je to nejpoužívanější druh otáčení, protože samotná otáčka je o poměrně malém poloměru. Je rychlá, a tím umožňuje přesnější navádění padáku na cíl.

3. Zatáčení při zabrzdění: Dosáhneme toho “přetažením“ příslušného řídícího kolíku v režimu plného brzdění. /Jde vlastně o couvání “přetažené“ strany vrchlíku./ Takové otáčení používáme jen v závěrečné fázi přiblížení při seskocích na přesnost přistání.

Základní režimy zatáčení

Samozřejmě jsou možné další varianty zatáčení /místo stahování je možné staženou řídicí šňůru na opačné straně povolovat, kombinace stahování a povolování řídicích šňůr/, ovšem toto jsou již režimy letu, jichž se dosahuje dlouhodobým cvikem, citem pro padák a jemnou koordinací pohybu. Výsledkem je plynulý, přesný a bezpečný let, který končí elegantním přistáním na zvoleném místě.

 


tandemové seskoky:: taekvondo::Aikido